Ghana - Togo - Senegal - Gambia! 15 dni!

Niezapomniana przygoda pomiędzy Złotym Wybrzeżem, a królestwem magii! Ghana – burzliwa historia złotego kruszcu – Step, sawanna, wodospady -  słonie, hipopotamy, krokodyle – safari w PN Mole  – Togo – wieżowe domy z gliny, obrzędy animistyczne, targi fetyszy – Senegal – Dakar i wyspa Goree - Wypoczynek w Gambii! 

 

 

TERMINY I CENY! 

TERMIN CENA
07.11 - 22.11  7230 PLN
05.12 - 20.12 6630 PLN
02.01 - 17.01 6699 PLN
13.02 - 28.02
7170 PLN

 

 

  

ZAPYTAJ O DODATKOWE TERMINY!

 ZAPYTAJ O SZCZEGÓŁY JUŻ DZiŚ!

{rsform 5}

 

PROGRAM

Dzień 1
10:45 Zbiórka na lotnisku w Warszawie, stanowisko odpraw
12:45 przelot samolotem charterowym do Banjul /międzylądowanie techniczne na Wyspach Kanaryjskich lub w Afryce Północnej/.
21:25 przylot, transfer do hotelu, obiadokolacja, nocleg wBanjul.

Dzień 2
Po śniadaniu przejazd do portu i  przeprawa promem przez rzekę Gambia do miejscowości Barra. Przejazd przez granicę z Senegalem, załatwienie formalności wizowych. Następnie udamy się do Dakaru, zakwaterowanie w hotelu w okolicach Dakaru lub Saly. Obiadokolacja i nocleg.  

Dzień 3
Po śniadaniu zwiedzanie Dakaru. Zobaczymy między innymi Pałac Prezydencki, katedrę, Plac Niepodległości oraz kontrowersyjny Pomnik Renesansu Afrykańskiego wybudowany w kwietniu 2010 r. za 23 miliony dolarów.  Po południu krótka przeprawa promowa na Wyspę Goree. Ta, należąca do światowego dziedzictwa kultury wyspa (lista UNESCO) ze względu na swoją przeszłość jest ważnym miejscem historycznym dla Afrykańczyków. Od XVI do XIX wieku wyspa była główną bazą wywozu niewolników na drugą stronę Atlantyku. Obecnie wyspa przyciąga wielu zwiedzających swą unikalną, kolonialną zabudową, ciepłymi barwami odrestaurowanych domów oraz specyficznym klimatem minionej epoki. Na wyspie mieszkają liczni artyści, szczególnie malarze. Czas płynie tutaj leniwie, melancholijnie. Podczas spaceru po wyspie zwiedzimy Dom Niewolników. Powrót do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 4
Po śniadaniu wylot do Accry, stolicy Ghany, następnie przejazd do miejscowości Cape Coast.  Miasto zlokalizowane nad Zatoką Gwinejską, wpisane na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO , którego symbolem jest majestatyczny  Cape Coast Castle. Wybrzeże Ghany odkryli w XV w. Portugalczycy. Później rozwijali je Holendrzy, Szwedzi i Brytyjczycy.  Było to dawne miejsce handlu niewolnikami oraz olbrzymiej ilości złota. Bogactwo Ghany w kruszec ściągało później wielu Europejczyków, którzy dorabiali się ogromnych fortun. Rodziło to także wiele konfliktów stąd zamek i miasto jako miejsce targowe przechodziło często z rąk do rąk. Szacuje się, że w XVI w., aż 35% handlu złotem odbywało się na terenie dzisiejszej Ghany. Zakwaterowanie w hotelu, kolacja i nocleg.

Dzień 5
Wcześnie rano (wczesne śniadanie lub lunch box na drogę) wyjazd w kierunku Kakum National Park,  jedynego parku w Afryce z tzw. canopy walkway czyli  mostami z liany rodem z filmów Indiany Jones’a, zawieszonymi blisko 40 m nad ziemią!  W parku żyje 40 gatunków ssaków,  między innymi słonie antylopy czy lamparty. Spacer po mostach z liany zajmie ok. 1,5-2 godz. Następnie udamy się na północ, do królewskiego Kumasi. Zwiedzanie drugiego co do wielkości miasta Ghany, zwanego też miastem-ogrodem oraz jego barwnego, pełnego życia rynku. Jest to stolica kraju Ashanti – wielkich handlarzy złotem, władców plemiennych, którzy stworzyli monarchię obejmującą  terytoria wykraczające poza obszar Ghany.  Do dzisiaj ciągłość władzy królewskiej została zachowana choć sprowadzona jest już do roli czysto reprezentacyjnej. Symbolem władcy jest „Złoty Stolec”, czyli tron władców Ashanti. Sam król posiada tytuł „Kumasehene” czyli władca miasta Kumasi. Kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 350 km)

Dzień 6
Śniadanie. Wcześnie rano  wyjazd z Kumasi w kierunku Parku Narodowego Mole słynącego z licznie reprezentujących go słoni . Poza słoniami są tu hipopotamy, bawoły, zebry, hieny, buszboki,  wiele gatunków antylop, np. oribi,  koby czy dujkery. Ponadto można  tu spotkać   wiele gatunków ptaków, do  najciekawszych  należą: orzeł wojownik zbrojny oraz ciekawie ubarwiony ptak z rodziny bocianowatych,  żabiru afrykański.  Cała trasa tego dnia  liczy ok 380 km i wiedzie przez tereny rolnicze Ghany. Po drodze odwiedzimy tradycyjną wioskę, poznamy jej mieszkańców, przyjrzymy się jak żyją  i pracują. W połowie drogi zatrzymamy się  w Baobeng-Fiema, by zobaczyć sanktuarium małp.  Małpy są tu chronione, ale jednocześnie żyją  z własnego wyboru. Wokół rezerwatu  nie ma ogrodzeń. Będzie to okazja by zobaczyć gerezy (ssaki z rodziny naczelnych makakowatych - colobus),  a następnie w pobliskim  Kintampo podziwiać piękne wodospady. Postój przy wodospadach pozwoli się Państwu zrelaksować i odetchnąć podczas przejazdu. Przyjazd do hotelu, kolacja, nocleg.

Dzień 7
Wcześnie rano safari i zwiedzanie z przewodnikiem Parku Mole, śniadanie, a następnie krótki  przejazd do Larabangi. Jest to miejsce słynące z oryginalnego  meczetu zbudowanego z wybielonego mułu. Uznane za jeden z afrykańskich cudów jest najstarszym meczetem w Ghanie i jednym z najstarszych w Afryce Zachodniej. Zbudowany w pierwszej połowie XV wieku do dziś zachował swój pierwotny wygląd. Ciekawostką jest fakt że każdego roku przechodzi on renowację po porze deszczowej, która niszczy go regularnie. Wierni obowiązkowo uzupełniają ubytki gliny i w ten sposób budowla mogła przetrwać wieki. Następnie przejazd do ważnego dla kraju miasta Tamale, które liczy ponad pół miliona mieszkańców, a tym samym jest trzecim co do wielkości miastem Ghany. Zlokalizowano je na szlaku dawnych, najważniejszych dróg handlowych. Obecny główny rynek miasta jest kontynuacją  wielowiekowych tradycji. Zakwaterowanie, kolacja i  nocleg w hotelu.

Dzień 8
Po śniadaniu  wyjazd z Tamale do Yendi. Historia Yendi związana jest ze średniowiecznym królestwem Dagomby - ludu zamieszkującego dorzecza rzeki Wolty. Dzisiejszy lud Dagomba jako grupa etniczna liczy blisko  milion ludzi. Obecni mieszkańcy są głównie wyznawcami islamu łączonego z animizmem.  Nieopodal  Yendi znajduje się Gnani – wioska, obóz dla rzekomych czarownic. Jest to miejsce gdzie ludzie uciekają z rodzinnych wiosek, po tym jak zostali oskarżeni o uprawianie czarów i czarnej magii. Mieszkańcy północnej Ghany i przyległego Togo wierzą, że wieczorami czarownice rzucają zaklęcia i są przyczyną wszelkich niepowodzeń jakie trapią innych pobratymców.  Przejazd dalej do granicy z Togo, formalności wizowe (wiza dodatkowo płatna, ok. 50 EUR)  i przyjazd do miejscowości  Kara. Cały region Kara wpisano na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Kolacja i nocleg w hotelu. (Trasa 260 km)

Dzień 9
Po śniadaniu  zwiedzanie regionu Kara. Przejazd do Koutammakou.  Jest to rejon północnego Togo, na terenie którego żyje plemię Batammariba. Jako grupa etniczna słyną z budowy charakterystycznych wieżowych domów z błota- nazywanych takienta, które są jednocześnie jednym z symboli kraju. Ludzie Batammariba żyją od wieków w harmonii z naturą na pagórkowatym terenie liczącym 50 tys. ha. Następnie przejazd do Bassar, zwiedzanie lokalnej wioski. Bassar leży na odwiecznym szlaku handlowym z Burkiną Faso, później  trasa prowadzi do jednego z najważniejszych miast kraju – Atakpame. Miejscowym folklorem i ważnym elementem tradycji jest taniec na szczudłach, które mierzą od 2-4 m. Ceremonie taneczne odbywają się podczas tradycyjnego święta obchodzonego na przełomie lipca i sierpnia. Zakwaterowanie, kolacja i nocleg. (Trasa ok. 240 km)

Dzień 10
Po śniadaniu  przejazd do Lome, stolicy Togo,  zwiedzanie stolicy  kraju: bazar z pamiątkami, pomnik niepodległości,  promenada nadmorska, neogotycka katedra  oraz  słynny targ fetyszy (voodoo market). W zależności od możliwości przejazdu, po południu czas wolny na odpoczynek nad oceanem. Zakwaterowanie, kolacja, nocleg. (Trasa ok. 160 km) 

Dzień 11
Po śniadaniu  przejazd z Lome  do granicy z Ghana, następnie do stolicy Ghany Accry. Czas na zwiedzanie miasta i zakup ostatnich pamiątek z Ghany. Na trasie zwiedzania zobaczymy mauzoleum Kwame Nkrumaha  poświęcone pierwszemu prezydentowi niepodległej  Ghany , następnie Łuk Niepodległości, główne arterie miasta oraz pałac prezydencki. Kolacja, zakwaterowanie i nocleg w hotelu. (Trasa ok. 200 km)

Dzień 12 - 14
Po śniadaniu wylot do Banjul (możliwe międzylądowanie), zakwaterowanie w hotelu Laico Atlantic. Czas wolny na odpoczynek, plażowanie, wycieczki fakultatywne lub indywidualne zwiedzanie Gambii. Wyżywienie: śniadania i obiadokolacje.

Dzień 15
Po śniadaniu wykwaterowanie hotelu, czas wolny. Transfer ma lotnisko, powrót do Polski.

Uwaga! Kolejność realizacji punktów programu może ulec zmianie lub odwróceniu.

 

Zakwaterowanie na objeździe

Hotele *** 

 Pokoje: wygodnie urządzone,  2 - osobowe z łazienką (prysznic lub wanna, WC, ręczniki). 

 Wyżywienie: w restauracjach hotelowych serwowane są śniadania i obiadokolacje podobne do europejskich, oczywiście można też zamówić regionalne potrawy.


Świadczenia

Cena obejmuje: przelot samolotem charterowym (międzylądowanie techniczne na Wyspach Kanaryjskich lub w Afryce Płn.), opłaty lotniskowe, zakwaterowanie w hotelach wg opisu w pokojach 2 - os. (z możliwością dostawki), 14 rozpoczętych dób hotelowych, wyżywienie: śniadania i obiadokolacje lub lunche, program turystyczny, transfery lotnisko - hotel - lotnisko, obsługę polskiego przedstawiciela podczas odprawy na lotnisku w Polsce, pilota - opiekuna grupy podczas zwiedzania Senegalu, Gambii, Ghany i Togo (bagaże będą nadane od razu na całą podróż), miejscowego pilota - opiekuna grupy, przewodników lokalnych, ubezpieczenie TU Europa (NNW, KL,CP i bagaż).

Cena podstawowa nie zawiera: biletów wstępu i napiwków. Koszt uczestnictwa w programie (obligatoryjne lokalne opłaty, w tym bilety wstępu) ok. 190 EUR/os. Napiwki, tragarze ok. 55 USD.

 

Inne

Wizy 

W roku 2013 został zniesiony obowiązek wyrabiania wiz gambijskich dla obywateli Polski. Przekroczenie granicy gambijsko - senegalskiej odbywać się będzie na podstawie promesy wydanwanej przez Ambasadę Senegalu.
Przed wylotem należy wysłać skan głównej strony paszportu na adres biura podróży. Koszt procedury 10 EUR/os., płatne na miejscu. Nieterminowe wysłanie skanu paszportu oznacza konieczność wyrobienia wizy oraz wzrost opłaty do 50 EUR/os. (standardowa opłata za wydanie wizy). 
Wiza do Ghany wyrabiana będzie podczas trwania wycieczki, koszt ok. 50 EUR/os.
Koszt wizy do Togo to ok. 50 EUR/os. (szczegóły dotyczące sposobu wizowania podamy w terminie późniejszym).
Wymagana ważność paszportu min. 6 miesięcy od daty powrotu.

 

Szczepienia
Do realizacji programu niezbędne jest szczepienie przeciwko żółtej febrze (wpis do żółtej książeczki, którą należy zabrać ze sobą). Jeśli ktoś nie może przyjąć szczepionki powinien zabrać zaświadczenie o przeciwskazaniach od lekarza (w j. angielskim). W rejonie Senegalu i Gambii zalecana jest profilaktyka antymalaryczna (leki doustne, dodatkowo polecamy zabranie repelentów ze środkiem DEET, ubrań zakrywających ciało, szczególnie wieczorem i w nocy)

 

 

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner