Australia i OceaniaAustralia jest najmniejszą częścią świata. Położona jest w całości na półkuli południowej. Zwyczajowo Australię traktuje się jako kontynent z Tasmanią i tak ujęta zajmuje powierzchnię 7687 tys. km kwadratowych...

 Zobacz przewodnik po Australii i Oceanii

 

 

Australia jest kontynentem słabo rozczłonkowanym i w większości równinnym. Największą jednostką fizycznogeograficzną jest rozległa i płaska Wyżyna Zachodnia, której monotonny krajobraz urozmaicają nieliczne masywy skalne. W większości ma ona charakter pustynno-stepowy. Równinna jest też Nizina Środkowoaustralijska, a jej najniższe miejsce zajmuje jezioro Eyre, położone 12 m poniżej poziomu morza. Wzdłuż całego wschodniego wybrzeża Australii ciągną się Wielkie Góry Wododziałowe. Najwyższym ich pasmem są Alpy Australijskie z najwyższym szczytem Australii – Górą Kościuszki. Większa część Australii, a szczególnie jej wnętrze znajduje się w strefie klimatu gorącego i suchego. Dominują tu pustynie, półpustynie , suche stepy trawiaste i formacje krzewiaste. W północnej części kontynentu, położonej w strefie klimatu podrównikowego występują wiecznie zielone lasy, a na południowo-wschodnich i na południowo-zachodnich wybrzeżach gdzie panuje klimat śródziemnomorski rosną lasy eukaliptusowe i akacjowe. Świat zwierzęcy odznacza się odrębnością form, która jest następstwem wczesnego oddzielenia się Australii od innych kontynentów. Żyją tu kangury, koala, dziobatki, kolczatki, wombaty, emu, kazuary.

Zobacz przewodnik po Australii i Oceanii


Oceania
Oceanią nazywane są wyspy leżące w środkowej i południowo-zachodniej części oceanu Spokojnego, nie należące do przyległych lądów. Wyspy Oceanii tworzą najczęściej bardzo rozległe archipelagi. Obszar Oceanii jeśli uwzględnimy tylko powierzchnię wysp wynosi ponad 1,2 mln km kwadratowych. Rozproszony na olbrzymiej przestrzeni Oceanu Spokojnego zespół wysp dzieli się na Melanezję, Mikronezję, Polinezję i Nową Zelandię.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner