Ameryka PółnocnaKontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa...

 

 Zobacz przewodnik po Ameryce Północnej

 

 

 

 

 


Od zachodu Amerykę Północną otacza Ocean Spokojny, od północy Ocean Arktyczny, a od wschodu Ocean Atlantycki. Ameryka Północna od Azji oddzielona jest Cieśniną Beringa. Na południu łączy się z Ameryką Południową. Południowa część nazywana jest Ameryką Łacińską.

Zobacz przewodnik po Ameryce Północnej

W Ameryce Północnej zaznacza się przewaga gór i wyżyn nad nizinami - średnia wysokość 781 m. Najwyższym punktem jest McKinley (6194 m),natomiast najniższy znajduję się w Dolinie Śmierci (86 m p.p.m.).

KLIMAT
Klimat od okołobiegunowego na północy przez umiarkowany, podzwrotnikowy i zwrotnikowy do równikowego w Ameryce Środkowej. W Kordylierach klimaty górskie.W centralnej części kontynentu brak równoleżnikowych barier górskich sprawia, że docierają tu swobodnie różne masy powietrza, zarówno polarne, a nawet arktyczne z północy, jak i zwrotnikowe z południa. Na zachodzie wysoko wzniesione pasma Kordylierów zatrzymują dopływ wilgotnych mas powietrza znad Oceanu Spokojnego w głąb lądu, stąd obszary zachodniej części kontynentu - poza pasem wybrzeża - cechują się znacznym wpływem klimatu kontynentalnego.

LUDNOŚĆ
Amerykę Północną zamieszkuje 524 mln ludzi (dane z 2007 roku), co stanowi około 8% ludności świata, głównie biali, czarni i Indianie. Gęstość zaludnienia jest niewielka w porównaniu do średniej gęstości zaludnienia świata i wynosi 21,5 osoby/km². Rozmieszczenie ludności jest bardzo nierównomierne i jest następstwem silnego zróżnicowania warunków środowiska przyrodniczego. Najbardziej zaludnione tereny to: Bermudy i Barbados, a najmniej zaludnione tereny to obszar Grenlandii i Kanada .Szczególnie ważnym czynnikiem wpływającym na rozmieszczenie ludności jest fakt, że ogromna powierzchnia kontynentu znajduje się pod wpływem klimatów: polarnego, subpolarnego i umiarkowanie chłodnego, co znacząco ogranicza możliwość trwałego egzystowania człowieka na północy

GŁÓWNE RZEKI
Missisipi z Missouri, Mackenzie, Jukon

GŁÓWNE JEZIORA
Górne, Huron, Michigan, Wielkie Jezioro Niedźwiedzie, Wielkie Jezioro Niewolnicze, Erie.

GLEBY

We wschodniej części kontynentu układ gleb jest uwarunkowany strefowością klimatyczną i roślinną. Na północy, w strefie polarnej, występują różnorodne gleby. Strefa umiarkowanie chłodna jest domeną gleb bielicowych, glejowych, torfowych i murszowych. W strefie umiarkowanie ciepłej występują gleby brunatne i płowe, przechodzące wraz ze wzrostem suchości klimatu w czarnoziemy, następnie w kasztanoziemy. W strefie podzwrotnikowej występują czerwonoziemy i żółtoziemy, w zwrotnikowej - gleby półpustynne i pustynne, w strefie podrównikowej i równikowej podstawowymi typami gleb są tropikalne czerwonoziemy i gleby ferralitowe. Na zachodzie strefowy układ gleb jest zaburzony przez system górski Kordylierów. Prócz różnego rodzaju gleb górskich występują tu m.in. wulkaniczne andosole.

SZATA ROŚLINNA
Szata roślinna Ameryki Północnej układa się w zależności od warunków klimatycznych. Północne krańce kontynentu, zwłaszcza wyspy Archipelagu Arktycznego, pozbawione są roślinności. Występują tam lodowce oraz pustynie lodowe. Znaczny obszar Kanady obejmuje tundra, przechodząca ku południowi w lasy szpilkowe tajgi. Następnie, w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego, występują lasy liściaste i mieszane. Wnętrze Ameryki Północnej stanowią z kolei rozległe obszary prerii i stepów z ubogą roślinnością trawiastą, przechodzące na południu, w strefie zwrotnikowej, w pustynie i półpustynie. Na krańcach południowych kontynentu występują z kolei wiecznie zielone lasy podzwrotnikowe i okołorównikowe, a w Kalifornii roślinność typu śródziemnomorskiego.

SZATA ZWIERZĘCA
Fauna Ameryki Północnej również jest bardzo zróżnicowana. Na północy, w strefie polarnej spotkać można białe niedźwiedzie, zające bielaki, woły piżmowe i sowy polarne. Lasy tajgi zamieszkuje łoś amerykański, jeleń wapiti, wilki i karibu. Na terenach górskich żyją niedźwiedzie czarne oraz grizzly, bobry i nutrie. Obszary prerii i stepów zamieszkują węże (zwłaszcza grzechotniki), jaszczurki oraz nieliczne już bizony.

SUROWCE MINERALNE
Ameryka Północna jest bardzo zasobna w surowce mineralne, które występują zwłaszcza na obszarach górskich. Szczególnie duże są zasoby: żelaza, cynku, ołowiu, miedzi, węgla kamiennego i brunatnego, złota, srebra, platyny, ropy naftowej i gazu ziemnego, manganu, siarki, boksytów i uranu.

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner