AustraliaZwiązek Australijski
Stolica: Canberra
Waluta: dolar australijski (AUD), 1 AUD = 100 centów;
Język urzędowy: angielski

 

 WIZA, PRZEPISY WJAZDOWE.
Od 27 października 2008 r. Australia wprowadziła nowe ułatwienia w uzyskaniu wizy dla mieszkańców Unii Europejskiej (w tym obywateli polskich) wybierających się do Australii w celach turystycznych i biznesowych na okres nie dłuższy niż 3 miesiące. Wnioski o wizę eVisitor można składać za pośrednictwem strony internetowej Ministerstwa ds. Imigracji i Obywatelstwa Australii pod adresem www.immi.gov.au/e_visa/visitors. Uzyskanie pozytywnego wyniku aplikacji wizowej (potwierdzenie uzyskania wizy otrzymuje się e-mailem) uprawnia do wjazdu do Australii. Zalecane jest posiadanie wydruku otrzymanej decyzji w podróży do Australii i przy przekraczaniu granicy australijskiej. Zaleca się również konsultowanie na podanej stronie internetowej różnych rodzajów wiz i procedury ich uzyskiwania. Paszport musi być ważny na cały okres pobytu w Australii, przy czym wyraźnie zaleca się, aby był ważny przynajmniej 6 miesięcy.
W Polsce wizy są wydawane przez Sekcję Wizową Ambasady Australii w War­szawie (www.poland.embassy.gov.au).

PRZEPISY CELNE.
Nie ma limitów przy wwozie i wywozie środków pieniężnych. Obowiązuje jednak zgłoszenie wwozu lub wywozu gotówki o wartości przekraczającej 10 tys. AUD. Całko­wicie zakazany jest wwóz żywności, roślin, zwierząt i skór zwierzęcych.

PRZEPISY PRAWNE.
Władze australijskie przewidują wysokie kary więzienia (łącznie z dożywociem) za posiadanie narko­tyków i obrót nimi.

MELDUNEK.
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE.
Wskazane jest wykupienie w Polsce przed przyjazdem osobowej polisy ubezpieczeniowej. Ubezpie­cze­nie samochodu jest obowiązkowe. Polisy polskich towarzystw ubezpieczeniowych są uznawane na zasadzie indywidualnych porozumień.

SZCZEPIENIA, SŁUŻBA ZDROWIA. Poważnym zagrożeniem dla życia i zdrowia turystów mogą być jadowite węże i pająki (dotyczy to przede wszystkim osób podróżujących po buszu lub pustyni). Opieka medyczna jest jednak dobrze przygotowana na leczenie skutków ukąszeń. Dostęp do opieki medycznej jest łatwy. Doba w szpitalu kosztuje ok. 800 AUD. Koszt stan­dardo­wej wizyty lekarskiej wynosi ok. 60 AUD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW.
Do prowadzenia pojazdów konieczne jest międzynarodowe prawo jazdy. Na podstawie polskiego prawa jazdy i po zdaniu egzaminu można uzyskać miejscowe prawo jazdy. Na drogach obowiązuje ruch lewo­stronny. Bardzo wysokie i skutecznie egzekwowane są kary za wykroczenia drogowe.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU. W nie­których stanach dostęp do terytoriów zamieszkiwanych przez Abory­genów wymaga uzyskania zezwolenia.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• W Australii akceptowane są karty kredytowe wszystkich większych banków działających na świecie.
• Należy bezwzględnie stosować się do wszelkich zaleceń umieszczonych na tablicach, które ostrzegają przed niebez­piecznymi drapieżnikami (krokodyle) i innego rodzaju zagrożeniami dla zdrowia i życia.
• Słońce w okresie letnim operuje bardzo intensywnie – nie­zbędne jest stosowanie kremów z filtrami UV 30+ i noszenie ciemnych okularów.
 

 

71 364 00 17; 71 333 30 30
tel/fax: 71 364 06 34
Kom: 886 544 004
Wiolka   Magda  

email

baner-najp-plaze

ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
BĄDŹ ZAWSZE NA BIEŻĄCO

baner-wypocz

wyprawy-zycia-right

barton banner